Puhas salong ütleb rohkem kui tuhat sõna!

Alahindamata desinfektsiooni osatähtsust salongihügieenis on veel üks lisafakt, millest räägitakse vähem. See on ilusalongide üldine puhtus. Lisaks sellele, et salongi puhtus on oluline nakkushaiguste tõkestamisel, on sellel ka teine tähtis roll, mis võib ühel hetkel salongile lausa saatuslikuks saada. 

Mitteverbaalne kommunikatsioon, kõik see, mida sõnadega edasi anda ei saa, kuid kliendid näevad ja tajuvad. Öeldakse isegi, et kui ettevõte soovib oma kliente hoida, siis peaks esimese asjana tähelepanu pöörama oma tualettruumi seisukorrale. Räpane tualett võib rikkuda positiivse teenusekogemuse ja vastupidiselt, et puhas ja meeldiva lõhnaga tualettruum võimendab meeldivat salongikogemust. Uuringutest on selgunud, et umbes 70% inimestest väldivad asutuse taaskülastamist, kui seal oli halvas korras tualett. 

Tualettruum ei ole ainuke, mis sõnumit edastab. Lisaks eelnevale mõjuvad negatiivselt näiteks aegunud ajakirjad. Loomulikult on ka aegunud ajakirjast alati midagi lugeda, aga kliendile annab see sõnumi, et siin salongis “aeg seisab”. Ajakirju on vaadeldud ka kui mikroobide levitajat. Sarnaselt rahatähele säilivad ajakirja paberil mõned mikroorganismid, mis soodsatel tingimustel tagavad pikaajalise eluvõime. Sellest vaatepunktist võib järeldada, mida lühemat aega ajakiri ooteruumis vaatamiseks on (ehk värsked ajakirjad), seda väiksem on ka võimalus mikroobide kolooniateks. 

Hubasust loovad lilled. Kui salongis on lilled, (ükskõik, kas potilill, lõikelill või kunstlill) siis kõik peavad välja nägema hooldatud ja värsked. Närtsinud lilled, kuivanud potitaim või tolmukihi all kunstlill ei kaunista ühtegi ruumi. 

Sisustuselementidena kasutatavad kangad – kardinad ja vaibad. Arvestama peab sellega, et kangad on suured tolmu ja mustuse kogujad. Eriti klienditeeninduses, kus pesemata kardinatele ja vaipadele tekib väga kergesti mustuse ja tolmu lõhn. 

Olen seisukohal, et ilusalong ei peaks püüdma sarnaneda hügieenilt operatsioonisaalile, see poleks isegi parema tahtmise juures võimalik, aga ilusalong peaks ennekõike puhas olema. 

Juba baaskoolitustel võiks erilala kõrval selgeks saada mõned põhitõed koristamisest. Millistel pindadel, milliseid aineid kasutada ja mida kindlasti ei tohiks kasutada. Kuidas valmistada lahuseid ja mis saab, kui lahused on liiga kanged või liiga lahjad. Millised on aseptilised töövõtted ja kus või kuidas hoiustada koristustarvikuid? Milline on ohutu kemikaalidega töötamine?


PÕHITÕED, MILLEGA SALONGI KORISTAMISEL ARVESTADA


Võimalusi salongis puhtuse hoidmiseks on mitu. Näiteks, et osta sisse koristusteenust. Aga kui salong on otsustanud ise oma jõududega hakkama, siis mõned põhitõed, millega peaks puhtuse loomisel arvestama.

See, milline on kellegi arust puhas, on kahjuks väga individuaalne. Paraku ei saa ka ette kirjutada, et kui sageli peaks ilusalongis tolmu võtma või mitme päeva tagant põrandat pesema. Üldjuhul sõltub see kasutussagedusest, näiteks juhul kui ilusalong töötab igapäevaselt ja kliendid külastavad salongi iga päev, siis on selge, et teatud ruumid ja pinnad vajavad igapäevast puhastamist. Iga salong peaks hindama oma personaalse koristusvajaduse ja võib koostada salongile lisaks hügieeniplaanile ka koristusplaani. Kui töökoha või töölaua ja töövahendite puhastamine põhineb pigem hügieeniplaanil ningon koostatud vastavalt iluteenusele, siis koristusplaan on see, mis hõlmab ilusalongi tervikuna. Sellega peaksid arvestama kõik erinevat iluteenust pakkuvad iluteenindajad ehk kogu kollektiiv. 

Alustuseks soovitan hinnata nii nagu dekontaminatsioonis - kõrge, keskmise ja madala riskikategooriaga ruumid, pinnad või esemed ja määrata vastavalt nende koristussagedus ning puhastusvahendid. Puhastamiseks sobiva kemikaali määrab nii pinnakattematerjal kui puhastusvajadus, mis tüüpi mustusega on tegemist, mida puhastada soovitakse. Kas see vajab aluselist või happelist kemikaali jne. Valede puhastusvahendite kasutamine toob kaasa pindade kahjustuse ja see omakorda loob võimaluse mustuse kogumiseks ning patogeensete mikroorganismide olemasoluks. Professionaalsed puhastusvahendid mitte ainult ei eemalda mustust ja mikroobe, vaid hoolitsevad ka pinna füüsilise seisundi eest, et need ei halveneks ja teeniksid kasutajat nii kaua kui võimalik. Julgen väita, et professionaalse koristamisega on võimalik isegi remonti edasi lükata.

Kõige kõrgemasse riski kategooriasse võiks paigutada tualettruumid, prügikastid ja põrandad. Need on kohad, mis vajavad kindlasti kõige sagedamini puhastamist ja osalist desinfitseerimist.

Keskmisesse kategooriasse kuuluvad ukselingid, käepidemed, lülitid, kõik erinevad puutepinnad. Kõige madalamasse gruppi kuuluvad erinevad vertikaalsed pinnad, aknad, peeglid, seinad, uksed, mööbel. Olenevalt muidugi jälle asukohast, näiteks erinevatesse kategooriatesse võivad kuuluvad ooteruumi seinad ja pediküüri töökoha läheduses asuvad seinad ning mööbel. Just seetõttu tulebki igat salongi personaalselt vaadelda.


KÕIKE EI PEA DESINFITSEERIMA


Puhastamine on küll alati esimene oluline samm desinfitseerimise protsessis, aga alati ei pea sellele järgnema desinfitseerimine. Kuid desinfitseerimisele peab alati eelnema puhastamine! Valides puhastusvahendeid peab tegema eelnevalt kindlaks, kas need sobivad vajadusel ka desinfektsiooni eelseks puhastuseks.

Vahendid, millega koristada tualettruume, peavad olema efektiivsed ja lisaväärtust pakkuvad antibakteriaalsete omadustega puhastusvahendid. Mööblilt tolmu võtmisel on tulemus pikemaajalisem, kui kasutatakse antistaatilise efektiga üldpuhastusvahendeid. Põrandate puhastamisel on väga oluline eelnevalt selgeks teha, milline on põrandakattematerjal. Ilusalongi põrandad peavad taluma märga ja niisket koristust. 

Vähetähtis ei ole ka lõhn, mis pärast koristamist ruumi jääb. Mõned puhastusvahendid võivad olla väga eemale peletava lõhnaga, eriti hull, kui neid on kasutatud suurel pinnal. Seepärast võiks just põrandapesuks valida mõnusalt meeldiva lõhnaga vahendi. Paljud põrandapesuvahendid pakuvad veel näiteks libisemise vastast toimet jne.


PUHTUSE LOOMISEL EI PIISA AINULT ÕIGESTI VALITUD PUHASTUSVAHENDITEST


Sama oluline nagu puhastusvahendi valimine on ka puhastuslapi valimine, sest alati peab teadma, et puhtust on võimalik luua vaid puhta lapiga. Mikrofiiber on kaasaegses puhastuses väga tänuväärt materjal. Kuigi paljud koristuskoolitused ütlevad, et mikrofiiber lapiga koristades eemaldame 99% bakteritest, siis päris nii lihtne see ei ole. Sellel on palju agasid ja oluliselt lihtsam ning turvalisem on jätta bakterite hävitamine siiski kemikaalide ülesandeks. Kuid mikrofiiberlapp kui kui koristusvahend on siiski võimalus ja seda eriti koos puhastusvahendiga. Kiireks koristuseks varu palju lappe, kasuta voltimistehnikat. Määrdunud lapid tuleb koguda kokku ja pesta enne järgmist koristamist pesumasinas.

Juhul, kui salongis ei ole võimalust koristuslappe (ja ka muud tekstiili) pesumasinas pesta, siis kõige hügieenilisem, kiirem ja tegelikult ka soodsam on kasutada ühekordseid tooteid. 

Meie tootevalikust leiab väga palju erinevaid puhastuslappe, nii korduvkasutatavaid kui ühekordseks kasutamiseks mõeldud tooteid. 

Kokkuvõtteks, et tegelikult võib salongi puhtana hoidmine olla üsna lihtne ja mitte liiga ajakulukas. Lihtsalt tuleb teha natuke eeltööd, natuke planeerimist ja alati oleme nõus sellega aitama.

 

Angela Anton Cleanella OÜ